Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu

Akcent zagórski 44. biegu Piastów w Jakuszycach

44. Bieg Piastów - Jakuszyce'2020

W dniach od 22 lutego od 1 marca 2020 r. w Jakuszycach na pięknych trasach biegowych w Górach Izerskich miał miejsce 44. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego. W poszczególnych biegach; Rodzinna 11, Memoriał S. Michonia 15 km, Nocna 11, 6 km CT, 30 km FT, 50 km CT i 25 km CT wzięło w sumie udział blisko 7 tys. zawodników z 30 krajów. Z powodu kapryśnej zimy w tym roku poszczególne biegi miały różną oprawę. Było słonecznie, wietrznie, deszczowo i śnieżnie, ale wspaniała atmosfera sportowa i wzajemna życzliwość były obecne podczas zmagań sportowych. Najważniejsze biegi rozegrane zostały na dystansie 30 km stylem dowolnym, 25 km klasykiem i królewski dystans 50 km CT, który w tym roku  z powodu trudnych warunków na trasie został skrócony do 42 km. W sobotnim biegu na 42 km wystartowała rekordowa liczba 1635 zawodników, z których do mety dotarło 1619.  Warunki na trasie  – z powodu pogody – były bardzo trudne, szalał wiatr, a tory zawiewał padający śnieg.

W tym zaszczytnym gronie zawodników 44. Biegu Piastów znalazł się mieszkaniec Poraża, Kazimierz Grządziel (reprezentant ZKN “Sokół” Zagórz), który wziął udział w biegu na 50 kmW Biegu Piastów na głównym dystansie zwyciężył reprezentant Polski Dominik Bury, który pokonał ciężkie 42 km w czasie 02:07:17, najlepsza z kobiet Klara Moravcova (Ski Klub Jablonec) uzyskała czas 02:22:45. Nasz zawodnik Kazimierz Grządziel ukończył bieg z czasem 03:58:57 zajmując 810 miejsce OPEN i 193 miejsce na 393 startujących w kategorii M50. Jak sam przyznał po biegu było bardzo ciężko, rozjechane tory,  padający śnieg i zmieniająca się temperatura powodowały, że narty nie jechały dobrze, a wręcz hamowały na zjazdach. Ale dobiegnięcie do mety dawało radość z podjętego i ukończonego wyzwania.
W ostatnim dniu Biegu Piastów zawodnicy rywalizowali na dystansie 25 km. Tutaj najszybszy okazał się Walther Jacob z wynikiem 01:13:40, a wśród kobiet Kocumowa Zuzana 01:25:06. W tym biegu wzięła udział także najlepsza polska biegaczka Justyna Kowalczyk, która zajęła 2 miejsce wśród kobiet. Tegoroczny sezon biegowy nie należał do najłatwiejszych, ale włożony wysiłek i trud zmagań przyniósł radość i satysfakcję w końcowym wyniku.